Misja
Naszą misją jest przebudzenie ludzkości do wszechstronnego rozkwitu i walki o lepszy świat – działamy na rzecz praw człowieka, ochrony przyrody i praw zwierząt, solidarności społecznej i międzynarodowej, promujemy minimalizm/antykonsumpcjonizm, rozwój mentalny i zdrowy styl życia.
Naszym celem jest przeprowadzenie gruntownych, globalnych zmian systemowych umożliwiających pełne wykorzystanie potencjału naszej cywilizacji, uratowanie ekosystemu Ziemi przed degradacją i zapewnienie każdej istocie ludzkiej praw i możliwości wszechstronnego rozwoju wynikających z przynależności do naszego gatunku – od demokracji przedstawicielsko-referendalnej i Dochodu Podstawowego, bezpłatnej służby zdrowia, transportu publicznego i edukacji, po zdrową żywność i etyczny handel międzynarodowy.
To walka o Twoje życie, o Twoją przyszłość, o Twoje zdrowie i możliwości rozwoju. Realizacja uniwersalnych idei humanizmu, solidaryzmu, wolności, miłości i współczucia, lepszy świat o którym ludzie od zawsze marzyli naprawdę jest możliwy, trzeba tylko chcieć i uznać jego osiągnięcie za życiowy priorytet. Nikt za nas tego nie zrobi 🙂 Zapraszamy do współpracy!
Historia i osiągnięcia
Fundacja Przebudzenie została założona 02.03.2010r. w Poznaniu przez Marcina Janasika, jako organizacja specjalistyczna i think tank przy Stowarzyszeniu „Lepszy Świat”, jednej z największych wówczas w Polsce organizacji alterglobalistycznych, walczącej o prawa człowieka, pokój, ochronę Przyrody, solidaryzm społeczny i międzynarodowy, tak w wymiarze lokalnym, jak globalnym, zajmowała się też pomocą społeczną i kulturą niezależną. Początkowo Fundacja miała skupiać się na eksperymentalnych programach społecznych i naukowych wykraczających poza i tak szerokie spektrum działań „Lepszego Świata” – realizujemy je w ramach programów „Drzewo Życia” i „Drzewo Światła”. W 2012r. Marcin Janasik przekazał z Małgorzatą Kamińską władze w Stowarzyszeniu nowemu pokoleniu aktywistów, część aktywistów zajmujących się zmianami systemowymi, prawami człowieka itd. przeszła do zespołu Fundacji, a idee i najważniejsze działania „Lepszego Świata” (zwalczanie dyktatury chińskiej i rosyjskiej, neoliberalizmu, solidarność z Palestyną i Tybetem itd.) realizujemy odtąd w Fundacji w ramach programu „Drzewo Wolności”.
Zarejestrowane 15.03.2005r. Stowarzyszenie „Lepszy Świat”, pod każdym względem – ideowym, organizacyjnym, spektrum i specyfiki działalności, doboru grup docelowych beneficjentów, partnerów społecznych i instytucjonalnych, było novum na polskiej scenie obywatelskiej. Z jednej strony nie mówiliśmy tylko o zmianie $ystemu, lecz czynnie wsparliśmy ofiary biedy i wykluczenia (bezpłatne korepetycje dla dzieci z ubogich rodzin, warsztaty edukacyjne, półkolonie), rozpoczęliśmy też pracę u podstaw nad solidarnością społeczną i samopomocą (Poznański Bank Czasu – największy wtedy polski system bezpłatnej wymiany usług i umiejętności tego typu), edukacją obywatelską (wystawy, projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, dyskusje – w prowadzonym przez Stowarzyszenie niezależnym centrum Infocafe w Poznaniu, w szkołach, na uczelniach i w niezależnych ośrodkach w innych miastach Polski) i kulturą alternatywną (zaangażowane koncerty, wystawy, street art – murale, plakaty, vlepki). Z drugiej strony, w odróżnieniu od większości NGO-sów Lepszy Świat nie stracił perspektywy systemowej, a hasło „Lepszy Świat – jest możliwy” zawsze uzupełnialiśmy mottem „Stwórzmy razem świat, w którym takie organizacje jak nasza nie będą więcej potrzebne” – organizując kampanie obywatelskie, happeningi, demonstracje i uczestnicząc w najważniejszych wydarzeniach geopolitycznych świata (protesty przeciwko szczytom G8 w Edynburgu 2005 i Rostocku 2007, demonstracja i koncert podczas Szczytu Ziemi COP-14 w Poznaniu 2008, COP-15 w Kopenhadze 2009). Stowarzyszenie zaangażowało się w walkę o prawa człowieka (kampanie Solidarni z Tybetem, Solidarni z Palestyną), ochronę środowiska (kampania Klimat – teraz!, akcje przeciw niszczeniu Doliny Rospudy), sprawiedliwy handel, zrównoważony rozwój, demokrację partycypacyjną (kampania Lepszy Poznań), światowy pokój (protesty przeciwko wojnie w Afganistanie i Iraku) oraz o społeczną i międzynarodową solidarność (m.in. akcje propracownicze, antyrasistowskie i związane z niesprawiedliwościami obecnej formy globalizacji).
„Lepszy Świat” wyszedł ponad klasyczne podziały ideologiczne łącząc łącząc alterglobalistyczną empatię i świadomość systemową z nie-ksenofobicznym patriotyzmem i walką o ekonomiczną oraz polityczną suwerenność Polski. Działaliśmy nieszablonowo, adresując przekaz do wszystkich grup wiekowych i społecznych, współpracując z bardzo różnymi środowiskami – zależnie od dobrej woli, jaką wykazywały w danej sprawie. Prowadziliśmy więc projekt strażniczy („watch dog”) z Fundacją Batorego, wiele działań z zakresu pomocy społecznej z Urzędem Miasta Poznania, działania na rzecz praw człowieka w Rosji i Czeczenii z prawicową Naszością, protesty antywojenne z anarchistami i innymi lewicowcami, akcje w sprawie praw człowieka w Tybecie z liberałami i praktykującymi Falun Gong, marsz „Klimat – teraz!” – z ekologami, projekty edukacyjne z uczelniami wyższymi, aktywizujące młodzież – ze Wspólnotą Europejską. Uczestniczyliśmy w protestach dotyczących praw pracowniczych organizowanych przez związki zawodowe Sierpień 80, OPZZ i NSZZ Solidarność. Organizowaliśmy stoiska informacyjne na Przystanku Woodstock i na festiwalu w Jarocinie, a wykład „Świadome życie w walce z Babilonem” i cykl szkoleń z technik biernego oporu (sitt-in) przeprowadziliśmy na chrześcijańskim festiwalu Slot Art w Lubiążu.
Stowarzyszenie zorganizowało w latach 2005-12 setki różnego rodzaju wydarzeń, akcji i projektów (przykłady poniżej), stając się, pomimo niewielkiej kadry i skromnego budżetu, jedną z najaktywniejszych organizacji alterglobalistycznych w Polsce, angażując setki aktywistów i wolontariuszy, prowadząc kilka kampanii i stałych projektów jednocześnie. Mimo że działalność rozpoczęliśmy bez pieniędzy, lokalu na siedzibę, zaplecza „znajomości”, w mieście ultraliberalnym pod kątem ogólnych nastrojów społecznych, udało się od zera wykreować silną markę, stworzyć centrum społeczno-kulturalne (Infocafe) i biuro Stowarzyszenia w centrum Poznania, wydać bezpłatne pismo „Alterglobal” rozdawane przez naszych sympatyków w kilku miastach Polski, zdobyć kolejno wiele grantów startując w konkursach lokalnych (m.in. Wydział Kultury i Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania) i ogólnopolskich (m.in. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich) pomagając setkom beneficjentów oraz szybko uzyskać prestiżowy (wtedy) status Organizacji Pożytku Publicznego.
W Fundacji kontynuujemy strategię działań wielowektorowych (współpracując w różnych tematach z najróżniejszymi środowiskami) i wielopłaszczyznowych (od kampanii informacyjnych i edukacyjnej „pracy u podstaw” po protesty, wspieranie różnych sił opozycyjnych i lobbing obywatelski) – i rzeczywiście przynosi to skutki 🙂
Osiągnięcia strategiczne
Choć zawsze ograniczały nas fundusze, a świat jest wciąż daleki od naszych marzeń, mamy sporo osiągnięć strategicznych, również poważnych zmian prawnych.
Stowarzyszenie „Lepszy Świat” za czasu prezesury Marcina Janasika (2005-12) było jednym z najaktywniejszych organizacji w poznańskim ruchu samorządowym (m.in. pozyskany przez nas grant umożliwił powstanie samorządowej instytucji strażniczej i strategiczny rozwój najaktywniejszego wtedy w Polsce ruchu lokalnego – Stowarzyszenia „My Poznaniacy”, mobilizowaliśmy organizacje pozarządowe, wspieraliśmy kampanie radnych z opozycji itd.), który po latach działań doprowadził do odejścia ekipy „niezatapialnego” prezydenta Ryszarda Grobelnego i zmienił miasto, powstało m.in. centrum organizacji pozarządowych, o które przez lata walczyliśmy.
Przejście naszego zespołu do Fundacji w 2012 roku zbiegło się z protestami przeciwko ACTA, które współorganizowaliśmy. Dzięki masowej mobilizacji obywatelskiej udało się wywrzeć nacisk na rząd i tą regulację ograniczająca wolność w Internecie skasować. Sukcesem zakończyła się też nasza kampania przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego (ponad 40 oficjalnych i nieoficjalnych działań w latach 2012-15 – od największych demonstracji, przez stoiska i agitację na festiwalach letnich po kampanię wyborczą). Jako jedyna organizacja w Polsce działaliśmy ponad podziałami – ze związkami zawodowymi i organizacjami lewicy i prawicy, z ekologami i rolnikami, chrześcijanami i New-Age’owcami, feministkami i konserwatystami – i po kilku latach udało się wspólnymi siłami reformę cofnąć. Warto w tym kontekście zauważyć, że podwyższenie wieku emerytalnego udało się przeforsować w słynącej z oporu społecznego, uzwiązkowionej i rozpolitykowanej Francji, to ogromny, strategiczny sukces wszystkich organizacji zaangażowanych w protesty. Dzięki zmianie kierunku polityki z neoliberalnego na solidarystyczny (nie aż tak, jak byśmy chcieli, ale jednak), a polityki wschodniej – na antyputinowską (co było od lat jednym z naszych priorytetów) po 2015 roku, co strategicznie, wielowymiarowo wspieraliśmy, udało się też uzyskać wielokrotną podwyżkę pensji minimalnej, podwyżkę emerytur, skokowy spadek ubóstwa dzieci itd. Znacząco wpłynęło to też na późniejszą, dużą pomoc militarną Polski dla Ukrainy, która pozwoliła jej przetrwać pierwsze miesiące wojny (setki czołgów, wozów pancernych i haubic samobieżnych), co korzystając z naszych szerokich kontaktów staraliśmy się od początku inwazji, wraz z sankcjami, wspierać. Niestety w innych sferach wystąpiły również po 2015 roku efekty negatywne (m.in. ograniczenie prawa do kontrmanifestacji, co staraliśmy się zablokować), tak to jest w walce o „mniejsze zło”, gdy w dodatku po wyborach obywatele nie mają żadnej kontroli nad przedstawicielami i prawa do referendów, których wyniki będą dla władz obligatoryjne… Zmianę na tym polu trzeba jeszcze w imię wolności i demokracji wywalczyć.
Przez wiele lat działaliśmy na rzecz legalizacji konopi medycznych (9 demonstracji w 3 miastach, projekcje filmowe, wykłady, lobbing obywatelski tak na lewicy jak na prawicy, stoiska i akcje na festiwalach letnich itd.) – i w końcu wspólnym wysiłkiem garstki organizacji zaangażowanych w wieloletnią kampanię się to udało, miliony Polaków uzyskały, niestety wciąż reglamentowany, dostęp do tej wspaniałej, nieuzależniającej fizycznie (a więc nie będącej narkotykiem!) rośliny leczącej wiele chorób i użytecznej w rozwoju psychicznym, społecznym i kulturalnym. W obszarze praw zwierząt – dzięki wspieranym przez nas akcjom Poznań zakazał na gruntach miejskich występów cyrków ze zwierzętami, a hipermarkety zaczęły wycofywać sprzedaż żywych karpi przed wigilią. Wiele jeszcze przed nami, ale mamy unikatowe doświadczenia, kontakty i cały potrzebny know – how, pomóż nam, to szybciej osiągniemy inne cele strategiczne 🙂
Wybrane akcje Fundacji Przebudzenie (od 2010r.) i Stowarzyszenia „Lepszy Świat” (2005-2012):
– Chiny/ Tybet
We wspólpracy ze Szkołą Latania Feniks przeprowadzilismy 1000-km rajd solidarności z Tybetem (samochody i motoparalotnie, kilka akcji – 27.06.-06.07.2008), współorganizowaliśmy też dużą akcję w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich pod ambasadą Chin w Warszawie (08.08.2008). W 50-rocznicę powstania w Tybecie, zmienilismy oznaczenia głównej ulicy Poznania na „Al.Niepodleglości dla Tybetu”, a całe centrum okleiliśmy taśmami „Tybet – strefa okupowana” (10.03.2009). Zorganizowaliśmy w Poznaniu akcję informacyjną dotyczącą pracy dzieci przy produkcji zabawek w Chinach (18.12.2009). Organizowaliśmy akcje w rocznicę masakry na Tiananmen w Poznaniu i w Warszawie (04.06.2009, 2014, 2015, 2016 i 2023r.). Przedstawiciel Stowarzyszenia wziął udział w debacie „UE, a Tybet” z eurodeputowanym Filipem Kaczmarkiem z PO i Piotrem Cykowskim z Fundacji Inna Przestrzeń (12.03.2010). Współorganizowaliśmy poznańską akcję solidarności z Tybetem (11.03.2011).
– Palestyna
Wzięliśmy udział w pikiecie „Solidarni ze Strefą Gazy” w Poznaniu (09.01.2009) i w akcji solidarnościowej (środowiska lewicowe i antywojenne) w Warszawie (10.01.2009). Zorganizowaliśmy zbiórkę i wysłaliśmy dwa transporty środków opatrunkowych do Strefy Gazy (20.01. i 31.01.2009). Gościlismy na wakacjach w Polsce grupę dzieci z palestynskiego Nablusu, podopiecznych Future Generation Hands Association, we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Arabskiej „Arabia” i Ambasadą Palestyny (15-29.07.2009). Wzięliśmy udział w proteście przeciwko napaści na Flotyllę Wolności w Poznaniu (04.06.2010). Zorganizowaliśmy spotkanie z Sahar Francis, przedstawicielką walczącej o prawa człowieka organizacji Addameer z Palestyny (02.10.2010). Wzięliśmy udział w marszu solidarności z bombardowanymi mieszkańcami Strefy Gazy w Warszawie (25.07.2014), współorganizowaliśmy kolejną akcję w stolicy przy Metrze Centrum i akcję we Wrocławiu (05.08., 13.08.2014). Po brutalnej inwazji Izraela na Strefę Gazy współorganizowaliśmy dwie akcje solidarnościowe we Wrocławiu (21.10. i 12.11.2023), wzięliśmy udział w ogólnopolskim marszu w Warszawie (18.11.2023) i kolejnych siedmiu protestach we Wrocławiu (26.11.2023, 25.02., 27.04., 15.05., 27.05., 14.07., 01.09.2024).
– Rosja/Czeczenia/Ukraina
Współorganizowaliśmy pikietę solidarnościową z Ahmedem Zakajewem (17.09.2010) i protest przeciwko wizycie prezydenta Miedwiediewa pod konsulatem Rosji w Poznaniu (06.12.2010). W związku z tragedią w Smoleńsku, podczas akcji żądaliśmy transparenentego, międzynarodowego śledztwa i zwrotu dowodów, przypominając też o przeprowadzonych przez FSB zamachach w Moskwie i Riazaniu przed inwazją na Czeczenię w 1999r., o Litwinience, Politkowskiej i innych zbrodniach Putina (10.03.2011 w Poznaniu, 09.04.2011 pod ambasadą Rosji w Warszawie, Marsz Pamięci 04.10.2016). Współorganizowaliśmy protest w dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi pod ambasadą Rosji (07.02.2014). Zorganizowaliśmy pod konsulatem Rosji w Poznaniu akcję po zamordowaniu w Rosji Borysa Niemcowa (01.03.2015). Wzięliśmy udział w dwóch poznańskich demonstracjach po ataku Rosji na Ukrainę (24 i 26.02.2022).
– akcje antywojenne i solidarnościowe
Współorganizowaliśmy demonstrację antywojenną (Irak, Afganistan – 11.11.2006) i wiec antywojenny w Poznaniu (20.03.2007), wzięliśmy udział w manifestacji antywojennej w Warszawie (15.03.2008). Wzięliśmy udział w kilkudniowych protestach przed szczytami G8 pod Edynburgiem (08.07.2005) i Rostockiem (07.06.2007). Zorganizowaliśmy w Poznaniu protest przeciwko neoliberalnej dyrektywie Bolkesteina (11.02.2006). Uczestniczyliśmy w protestach przeciwko ACTA w Poznaniu (26.01.2012), w akcjach przeciwko TTIP w Warszawie (18.04.2015) i przeciwko CETA w Bratysławie (23.09.2016). Braliśmy udział w obchodach rocznicy Czerwca ’56 (28.06.2010). Wzięliśmy udział w marszu „Obudź się Polsko” w Warszawie (29.09.2012), w poznańskiej akcji solidarnościowej ze strajkiem generalnym na Śląsku (26.03.2013) oraz w związkowym marszu „Dość lekceważenia społeczeństwa” (14.09.2013) i marszu „My, prekariat” w Warszawie (23.05.2015). Braliśmy udział w demonstracjach pierwszomajowych ruchów solidarystycznych w Warszawie (2014, 2015) i Berlinie (2005). Wsparliśmy protest rolników pod kancelarią premiera (26.04.2015). Uczestniczyliśmy w trzech marszach w rocznicę stanu wojennego w Warszawie (13.12.2014, 2015, 2016). Wzięliśmy udział w poznańskich akcjach solidarności z uchodźcami (12.09.2015) i przeciwko rasizmowi i terroryzmowi, organizowanej przez muzułmanów i obrońców praw człowieka (29.11.2015).
– działania w obronie Przyrody i praw zwierząt:
Braliśmy udział w dwóch poznańskich akcjach w obronie Doliny Rospudy (18.02. i 25.02.2007). Byliśmy głównymi współorganizatorami demonstracji podczas szczytu klimatycznego COP-14 w Poznaniu (06.12.2008). W ramach kampanii „Klimat – teraz!” zorganizowaliśmy koncert, projekcje filmowe, stworzyliśmy 5 murali w najważniejszych punktach Poznania (15.05.-28.06.2009). Uczestniczyliśmy w COP-15 w Kopenhadze (12-14.12.2009) i w demonstracji podczas szczytu klimatycznego COP-19 w Warszawie (16.11.2013). Wzięliśmy udział w akcji w sprawie futer naturalnych w Toruniu (28.03.2009). oraz w kilku akcjach przeciwko wykorzystywaniu dzikich zwierząt w cyrkach (pierwsza z VegeON! 11.05.2009, ostatnia z Vivą! 03.11.2019). Zorganizowaliśmy pomoc wolontariuszy po huraganie w schronisku dla zwierząt Tara (07.-09.08.2009). Wzięliśmy udział w demonstracji z okazji 20-lecia Dnia Ziemi w Ostrowie Wielkopolskim (22.04.2010). Pomogliśmy rolnikom w blokadzie szkodliwej przyrodniczo inwestycji Chevron w gaz łupkowy w Żurawlowie (30.07.2013). Uczestniczyliśmy w akcji solidarnościowej z aresztowanymi w Rosji aktywistami Greenpeace we Wrocławiu (05.10.2013) i w akcji Greenpeace’u przeciwko budowie kopalni odkrywkowej pod Gubinem/Janschwalde – prowadziliśmy tam też szkolenie z technik biernego oporu (23.08.2014). Współorganizowaliśmy protesty przeciwko GMO w Warszawie (10.01.2015, 08.08.2015). Wzięliśmy udział w akcji Vivy! przeciwko hodowli zwierząt futerkowych (28.11.2015). W 2016r. szkoliliśmy z biernego oporu pierwszych obrońców Puszczy Białowieskiej. W latach 2017-19 zorganizowaliśmy pokazową wolnowybiegową hodowlę (kozy, owce, kury) tuż przy największym blokowisku Poznania. Wzięliśmy też udział w kampanii Vivy! przeciwko sprzedaży żywych karpi na wigilię (06 i 13.12.2019), dzięki której duże sieci handlowe zaczęły wycofywać się z takich praktyk.
Projekty „Stowarzyszenia „Lepszy Świat” – 2011r.
O fundatorze

Z wykształcenia politolog (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, spec. marketing polityczny), z zamiłowania i powołania aktywista obywatelski. Wolnościowy ekosolidarysta i humanista. Od 27 lat angażuje się w szeroko pojęty ruch alterglobalistyczny, w obronę praw człowieka, przyrody i praw zwierząt, w walkę o solidaryzm społeczny i międzynarodowy oraz w zwalczanie neoliberalizmu i wszelkich dyktatur. Zajmuje się koordynacją kampanii społecznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych, organizowaniem protestów i akcji obywatelskich, zarządzaniem organizacją, PR i planowaniem strategicznym. Prowadzi wykłady, warsztaty, szkolenia, zajmował się też publicystyką (jego teksty publikował m.in. „Nowy Obywatel”).
Pierwszą akcją, w której uczestniczył, był marsz antyfaszystowski z okazji Dnia Wiosny w Poznaniu w 1997r. Wkrótce po tym, po maturze trafił na poznański squat Rozbrat. Zagłębiając się w teorię i historię ruchów rewolucyjnych i antysystemowych, zaczął brać udział w akcjach organizowanych przez poznańskich anarchistów i innych radykalnych lewicowców (w tym przeciwko spotkaniu Trójkąta Weimarskiego, Kwaśniewski – Kohl – Chirac w 1998r.) oraz w protestach Komitetu Wolny Kaukaz przeciwko inwazji Rosji na Czeczenię. Po próbie założenia poznańskich struktur Lewicowej Alternatywy ostatecznie wstąpił do Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Socjalistycznej – antykomunistycznej, patriotycznej lewicy. W 2000r., po udziale w największej od czasów Seattle manifestacji alterglobalistycznej przeciwko szczytowi WTO w Pradze, zajął się równolegle pierwszym autorskim projektem organizacyjnym i ideowym – alterglobalistycznym Ruchem Postępu Cywilizacyjnego. W latach 1997-2004 uczestniczył w kilkudziesięciu protestach, akcjach informacyjnych i happeningach dotyczących wojny w Iraku, Afganistanie, praw człowieka w Czeczenii i Kurdystanie, praw pracowniczych i kwestii socjalnych w Polsce, w blokadach marszu neonazistów z NPD w Berlinie, jak również w największych demonstracjach alterglobalistycznych – we wspomnianej Pradze, w protestach związanych ze szczytem grupy G8 w Genewie/Evian (2003) oraz w demonstracji przeciwko Europejskiemu Forum Ekonomicznemu w Warszawie (2004). Zbierał doświadczenia, kontakty, rozwijał możliwie wszechstronnie umiejętności praktyczne, ewoluował zarówno ideowo i politycznie, jak pod kątem strategii i praktyki działalności obywatelskiej. Jesienią 2004 roku rozpoczął z koleżankami poznanymi w Warmińskiej Bibliotece Wolnościowej nowy, już w pełni dojrzały etap działalności – procedury organizacyjne i rejestracyjne Stowarzyszenia „Lepszy Świat”, przy którym później założył też naszą Fundację i którego misję kontynuujemy.
Nadzorując i wspierając jako prezes zarządu projekty „apolityczne” (wolontariat z dziećmi, bank czasu) oraz współtworząc ich wnioski grantowe, Marcin osobiście koordynował wszystkie działania obywatelskie podejmowane przez „Lepszy Świat”, całokształt polityki rozwojowej (od struktur, przez lobbing obywatelski w samorządzie poznańskim, po pozyskiwanie i „obsługę” partnerów) i wizerunkowej Stowarzyszenia – od sekcji PR, przez reklamę, po zarządzanie informacją w kryzysie w kilku sytuacjach konfliktowych. Koordynował działania kampanii „Solidarni z Palestyną” (w tym przyjazd i wypoczynek dzieci z palestyńskiego Nablusu w Polsce), kampanii „Solidarni z Tybetem” (w tym 1000km rajd motoparalotniowo-samochodowy „Klucz Wolności”), kampanie „Klimat- teraz!” i „Lepszy Poznań”. Organizował akcje antywojenne i antyfaszystowskie, szkolenia i wyjazd aktywistów na szczyt G8 w Rostocku, Wioskę Alterglobalistyczną na Przystanku Woodstock, stoiska i akcje informacyjne na festiwalu w Jarocinie i na Slot Art Festiwalu w Lubiążu. Redagował też bezpłatne pismo „Alterglobal”, oficjalnego bloga Stowarzyszenia, materiały merytoryczne, informacyjne i reklamowe dotyczące większości działań organizacji. Prowadził wykłady związane z demokracją uczestniczącą, prawami człowieka i globalizacją, DKF-y (dziesiątki projekcji filmów dokumentalnych z prelekcjami i dyskusjami), warsztaty i szkolenia (m.in. z biernego oporu, współpracy z mediami, tworzenia struktur lokalnych) oraz nabory wolontariuszy, organizował sympatyków w innych miastach Polski (w szczycie działalności – 7 aktywnych ośrodków). Jego „dzieckiem” była również koncepcja rewitalizacji zabytkowego Fortu II w Poznaniu (i założenia w nim niezależnego centrum eko-społeczno-kulturalnego) i wdrażanie jej pilotażu – od dokumentacji, przez koordynację i wykonanie remontu w trakcie pilotażowego projektu, opiekę nad zwierzętami (kozy, kury i inne), ochronę obiektu, oprowadzanie po nim i organizowanie imprez plenerowych, po negocjacje ze sponsorami i urzędnikami.
W 2010 roku Marcin założył Fundację Przebudzenie, początkowo jako think tank uzupełniający działalność „Lepszego Świata”, zajął się na poważnie studiami psychologicznymi i wszystkim co związane z rozwojem mentalnym i zdrowym życiem. W 2012 roku przekazał wraz z Małgorzatą Kamińską władzę w Stowarzyszeniu „Lepszy Świat” nowemu pokoleniu aktywistów i skupił się na działaniach Fundacji, przenosząc do niej działania protestacyjno-obywatelskie. Stowarzyszenie od tamtego czasu działa całkowicie niezależnie i nadal robi wspaniałe rzeczy 🙂